Rychlé borůvkové lívance s citrónem a rozmarýnem

Hlavní Jídla
Sladké
Rychlé
Supermarket
Snídaně
Párty!

Nekynuté lívance jsou jedna z mých nejoblíbenějších snídaní. Jednoduše smícháte mouku s rostlinným či ořechovým mlékem, přidáte trochu sladidla (např. javorového  či agáve sirupu), prášek do pečiva, koření a/či ovoce, opečete a je hotovo. S marmeládou, jogurtem či javorovým sirupem není nic lepšího. Tento recept je trošku víc "fancy" a používá trochu více ingrediencí, ale o to je lepší. Lívance jsou nadýchané, pěkně těstovité a do křupava opečené nemají chybu. Borůvky, rozmarýn a trocha citrónu je skvěle doplňují. Pokud si rozmarýnem nejste jistí, přidejte ho do těsta na zkoušku až po té, co jste udělali již několik lívanců bez něj, ale myslím, že rozhodně není čeho se bát. Borůvky je nejlepší použít ty české, které mají mnohem výraznější chuťnež kanadské, ale doba jim holt není vždy nakloněna... Tak už hurá do toho.

 

 

Asi na 12 středních lívanců, tedy cca pro 4  - 6 osob.

 

Ingredience:

1 a 1/3 hrnku sójového nebo mandlového mléka

kůra z jednoho citrónu

2 lžíce citrónové šťávy

2 lžíce mletého lněného semínka

1/4 hrnku (60 ml) velmi horké vody

1/4 hrnku oleje

1 a 1/3 hrnku celozrnné hladké mouky

2/3 hrnku hrubé kukuřičné mouky (jemné polenty)

3 vrchovaté lžíce hnědého cukru

1 lžíce prášku do pečiva

špetka soli

2 hrnky (cca 300 g) borůvek + další na ozdobu

1 vrchovatá lžíce najemno nasekaného čerstvého rozmarýnu

1 hrnek opražených nasekaných pekanových ořechů (doporučuji v případě, že nepoužijete rozmarýn)

K podávání:

javorový sirup, sójový či domácí jogurt, meruňková marmeláda

 

 

Postup:

Ve větší míse smíchejte mléko, citrónovou kůru a citrónovou šťávu. Nechte asi  5 - 10 minut odstát. V jiné misce vidličkou prošlehejte lněné semínko s horkou vodou a nechte taky asi 5 - 10 minut odpočinout (můžete dát do lednice). Poté lněné semínko přidejte do mléka, přisypte rozmarýn a prošlehejte metličkou. Do stejné mísy přimíchejte směs mouky, polenty, cukru, prášku do pečiva a soli. Jemně zpracujte v hustší těsto a poté vmíchejte borůvky. Kdyby bylo těsto příliš husté, přidejte trochu mléka. Ve větší pánvi na středním ohni rozehřejte trochu oleje. Z těsta odebírejte asi 1/4 hrnku, dejte do pánve a opékejte asi 2 minuty. Když se v těstě začnou tvořit bubliny, lívanec obraťte a opékejte z druhé strany ještě asi 1 až 2 minuty dozlatova.

 

 

Lívance podávejte polité javorovým sirupem, ozdobené borůvkami a ořechy nebo třeba jogurtem a meruňkovou marmeládou.

 


Mňam!

Ovocné  |  
V
KOMENTÁŘE
1

Veronika z Kafe a dort

|  1. června 2014 v 19:38

Jako vzdy krasny recept s uzasnymi fotkami ! Klobouk dolu pred tak profesionalnim blogem. Casto se me na trhu lide ptaji na vegan vyrobky a prestoze vegankou nejsem, veganska jidla me velmi oslovuji a navic i fantasticky chutnaji. Proto sirim osvetu tim, ze jim davam kontakt na tento blog. Drzim palce a smekam pred umem. Mozna, ze jsme se uz nekdy videly v Momentu. Veronika

V

Veganotic

|  2. června 2014 v 15:51

Díky moc, to ráda slyším :)

2

Jana

|  2. června 2014 v 13:39

co sa stane, ak to spravim bez polenty? ... zistii mi intoleranciu na kukuricu :-(

V

Veganotic

|  2. června 2014 v 15:51

Asi nic vážného, nahraďte ji moukou :)

4

Patička

|  3. června 2014 v 15:30

Dobrý den, máte zkušenost s jinou než pšeničnou moukou? Syn má alergii na pšenici. Jinak vypadá recept pro nás zajímavě.

V

Veganotic

|  4. června 2014 v 14:43

Zkušenost bohužel nemám, ale zkusila bych špaldovou.

5

Bebera

|  5. června 2014 v 8:40

Špalda je druh pšenice

6

Veganotic

|  5. června 2014 v 9:22

Aha, pravda (i kdyz co jsem ted googlila, tak pokud jde o alergii na glyadin, mohla by byt spalda ok?). Tak co treba rozemlete ovesne vlocky? 

Co se tyce ciste bezlepkove mouky, nemam bohuzel moc zkusenosti. Obcas pouzivam ryzovou nebo pohankovou, ale ty se do tohoto receptu imo moc nebodi.

7

Sandra Carvajal González

|  5. června 2014 v 9:54

Já si místo pšeničné dala pohankovou mouku/ kvůli alergii na lepek/ - lívance jsou o dost tmavší ale deliciozní!!!! moc děkuju za skvělý recept!

8

Sandra Carvajal González

|  5. června 2014 v 10:07

jinak k dostání je i rýžová mouka, nebo kaštanová mouka. ty jsou světlejší.....pro celiaky je toho na trhu celkem dost k mání....

9

Radka

|  8. června 2014 v 9:58

Díky za úžasný recept. Začínáme s GFCF dietou, takže jsem měla strach, že všechno, co budu teď vařit, bude v podstatě hnusné. A není! Lívanečky jsem dělala s banánem dovnitř a čerstvými jahodami navrch (plus javorový sirup a pražené lískáče), jsem srab, takže bez rozmarýnu (bála jsem se, že by to na mé pidistrávníky bylo moc voňavé). Bílou mouku jsem nahradila směsí Jizerky, amarantové a jáhlové a jsou super. Drží i bez vajíčka krásně, takže příště zkusím asi úplně bez Jizerky. Vážně moc díky!

10

eva

|  11. června 2014 v 13:01

Dobrý den, polenta v receptu je instantní? Mám doma i polentu, která se vaří 20 min. Teď nevím, která by byla vhodnější. Jinak díky za skvělý recept.

V

Veganotic

|  12. června 2014 v 14:45

Nejsem si úplně jistá, jakou jsem použila (vše přesypávám do neoznačených nádob, ehm), ale myslím, že není instantí. Každopádně patrně se nic moc nestane i když dáte tu instantní  :)

11

pk

|  16. června 2014 v 23:27

Prosim vas, chtela jsem se zeptat. To lnene seminko mam precedit od vody nebo pridat do mleka vse i s vodou? Nerada bych to hned napoprve pokazila ;-). Dekuji!

V

Veganotic

|  17. června 2014 v 7:42

I s vodou. Měl by z toho vznoknout takový trochu gel, takže by to ani přecedit nešlo.

12

Lenka

|  9. července 2014 v 9:27

PATIČKA - zkuste udělat z jáhlové a kukuřičné hladké :) jsou vynikající, půl na půl :) ovesné vločky byste musela také mít bezlepkové a ty stojí kolem 130kč za pytlík a nejsou v každém krámě, já je objednávám přes net. Nebo také zkuste čirokovou mouku :) vynikající mouky seženete i na bezlepkova.com Jinak tento recept určitě vyzkouším, mám doma lněnou mouku a tak hned použiju :)

13

daniela

|  28. července 2014 v 14:05

perfektné :-) už dlhšie som čakala na slovenské čučoriedky, aby som mohla tento recept vyskúšať... dnes som sa konečne dočkala, keďže nám ráno domov prišla "zásielka" čerstvých čučoriedok a môžem skonštatovať, že tieto lievance sú viac než skvelé... ďakujem :-)

14

Lubka

|  31. července 2014 v 15:24

A tá polenta, môže byť aj inštatná, či ani nie? Ďakujem moc

V

Veganotic

|  4. srpna 2014 v 18:41

Ahoj, promiň za pozdní odpověď. Instantní být může.

15

Žirafka

|  30. ledna 2015 v 12:12

To jsou opravdu vymazlené lívance - nádhera. Blog jsem objevila právě teď na FB a určitě se k němu budu vracet .........minimálně tyto lívance vyzkouším :-)

16

Henrich

|  31. ledna 2015 v 10:18

Lidičky, kto dbá na zdravší štýl stravovania sa, tak nie je pre trávenie vhodné kombinácia múčneho výtvoru s ovocím, ich trávenie prebieha odlišne a spolu je to pre telo náročné, uberie vám tak viac zo životnej energie. A ešte ak do toho mliečny produkt, že bac jogurt či mlieko tak pre telo Uff na tretiu /umocnené/. Naraz do seba šupnúť ovocie + mliečne :-O zamyslieť sa, total rôzne sa trávia, akoby ste si do nádrže auta dali súčasne benzín a diesel. Hej v chladiacich boxoch je množstvo ovoc. jogurtov, či šaláty - mix kúskov zeleniny, ovocia, syru spolu, eh, no výrobným závodom nezáleží čo na to telo konzumenta, ale ulahodiť chuťovým bunkám, jazyku - aby pôžitok na tej malej časti tela znamenal pre zvyšok tela námahu :-/ Radšej si vychutnať zvlášť čerstvé ovocie a neskôr múčny pamlsok s neovocnou plnkou, keď už sa teda zažiada. A tá tepelná úprava, je možné pri použití jabĺk, banánov a i. ovocia v recepte, vychutnávať si koláč viac pre myšlienku, že jem "zdravý koláč" ?? Keď sa usuší v sušičke ovocia budiš, možno pod 50C je tomu aj pri lievancoch/palacinkách v panvici na platni a miernom ohni, ale keď vidím ako si dotyčný dá námahu to pekne v pekáči naaranžovať a fuk "dáme rúru na 180 či 200 príp. viac stupňov" :X omg. To potom akože už len vy viete, že to je/bolo ovocie, bo ono samo o sebe sa už tak nevníma, živiny v ňom už neaktívne a je len kusom hmoty. Odporúčam pri vyhľadávaní receptov k mlsaniu skôr zadať "raw koláče" a ako ste prekvapení z možnej prípravy vegánskych koláčov môžete si nájsť obľúbený aj spomedzi raw, ktoré nebudú takou záťažou pre vaše trávenie. Píšem toto na základe skúseností a poznatkov nadobudnutých ako vegetarián, vegán a v súčasnosti vitarián. To kombinovanie potravín, sú to záležitosti majúce svoju vážnosť, ako nepiť počas jedenia, ani tesne pred tým a po dojedení si nevytopiť žalúdok, nemiešať ovocie so zeleninou, ale buď jedno alebo druhé, ako keď sladké a neskôr slané, kyslé,.. s odstupom času /min. 1-2h./, jesť v pokoji, t.j. nie počas chôdze, práci, pozeraní TV,.. Také "drobnosti" stravovania sa prejavia na fyzickej i duchovnej vitalite, viem o čom točím (aj ja som hmmkával pri napchávaní sa koláčmi upeč. s ovocím, keď som precitol, že aký hriech to lahodné šťavnaté ovocie/zeleninu tepelne trápiť a piekol som samotné cesto a potom na hotové uložil ovocnú plnku, neskôr časom ďalší "blik" po dozvedení sa o priebehu trávenia od čoho závisí či sa všetka potrava strávi alebo časť ostane v tele hniť, a potom na cesto koláču som uprednostnil plnku z orechov, maku, vegan nuget./čoko nátierku). Želám zdar =) veď ako fajne je cítiť sa a byť tip top

17

Lucy

|  13. února 2015 v 9:53

Jste bohyně!!!! Ovoce jsme nedali do těsta ale jen na ozdobu použili spaldovou mouku a vynikající mňam. Jdeme s detma zdolat dalsi vas recept. Diky diky

18

Sona

|  19. prosince 2015 v 21:10

1 vrchovatá lžíce najemno nasekaného čerstvého rozmarýnu 1 hrnek opražených nasekaných pekanových ořechů (doporučuji v případě, že nepoužijete tymián) .............tak tymián nebo rozmarýn???:))

V

Veganotic

|  19. prosince 2015 v 23:47

rozmarýn, díky za upozornění, opraveno :)

19

Ivana

|  21. ledna 2016 v 19:05

neviem čím to je, ale vždy vždy vždy keď a snažím spraviť vegan lievancie/palacinky, tak mi to nejde. z cesta je guča a prehodiť palacinku/lievanec na druhú stranu priam nemožné... fakt som tam nakoniec šupla vajce, no aj tak to bolo také všelijaké. A ten kypriaci prášok mi tam spravil takú hnusnú pachuť, že už nikdy viac :D neviem ako to robíš, ale keď na to prídem, môj život bude naplnený :D

20

Lída

|  23. dubna 2018 v 17:39

Skvělý recept, voňavé lívance, které se výborně pekly na úplně suché pánvi :-). Místo borůvek jsem dala jablko a výsledek byl, myslím, taky super :-). Pro mě další využití kukuřičné mouky. Hurá :-) Díky :-)

21

Zuzana

|  12. září 2018 v 11:05

Henrich. Az na to, ze v recepte su pouzite nemliecne vyrobky, ale rastlinne "mlieka". A ja osobne zo svojho laickeho pohladu nevidim problem v tvoreni receptu s cisto rastlinneho zakladu a surovin. A druha vec. Este som nepocula o tom, ze travenie muky a ovocia naraz je zatazujuce na zaludok. Skus dat odkaz na nejaky relevantny vedecky vyskum.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ